Kek me qokollatë dhe portokall
Kek me qokollatë dhe portokall

Kek me qokollatë dhe portokall

Kuzhint.com

Përbërsit: 3 vezë, 2 gota të ujit sheqer, 1 gotë e çajit lang të portokallit, 1 gotë e çajit vaj, 1 portkall ( vetëm lëvorja), 200 gr. qokollatë ( mundësisht me përqindje të lartë kakao ), 2 gota të ujit miell, 1 pecivë ( baking powder ), 2 vanillë sheqer. Përmbi: 2 shllaga, 2 gota të çajit qumshtë, 50 gr. kokos. Përgatitja: Së pari qokollatën e shkrijmë në banjomari deri sa të shkrihet plotësisht.

E largojm nga zjarri dhe e lojm që të ftohet. Në një enë tjetër qesim vezët dhe sheqerin, i përziejm me mikser deri sa masa të dyfishohet pas pak ja qesim langun e portokallit, lëvoren e portokallit, vajin, qokollatën, vanillë sheqerin, pecivën dhe miellin krejt kto i përziejm mirë dhe ngadal. E qesim në tepsi katrore të lyer me vaj. Pjekim në 150 gradë celsius. Kur keku të jet pjekur e lojm që të ftohet. Tani rrahim shllagin me qumshtë deri sa masa të bëhet kremoze.

Ja qesim përmbi kekut dhe krejt në fund kokosin. Këtë kekun tonë të mrekullueshëm bëni shpërndarje.


Fjalet kyqe : embelsira  qokollate  portokall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nëna, kujdes, ja çfarë thotë studimi: sa duhet të hajë fëmija
Kek me copa cokollate
Pulë e pjekur në prushe