Kek me puding
Kek me puding

Kek me puding

Kuzhint.com

Perberesit:

4 filxhan caji miellë,

2 filxhan caji sheqer,

2 luge gjelle kakao,

1 filxhan kafeje vaj,

2 filxhane caji uje.

Per mbushje;

puding vanilje,

Sheqer pluhur.

Per dekorim;

pak gjalpe,

200 gr qokollad,

2 banane.

Pergatitja:

Ne nje ene perziejm vezet me sheqerin me pas hedhim vajin dhe ujin dhe ne te shtojm mielline perzier me kakaon, peciven te perzieera mire qe te mos mbeten kokrriza kakao dhe prap i perziejm mire.

E qesim ne tepsi dhe e pjekimi ne furre te mxeht me 180 grad C per 30 minuta pastaj provoni me thik per pjekjen Nderkohe qe piqet beni gati kremin e vaniljes sipas udhzimeve qe shkruan ne pako dhe e leni menjan pastaj merrni terten e ftohur dhe ia hidhni te gjithe kremin e vaniljes e ftohni per 30 min dhe ne fund e dekoroni me qokollad te shkrir ne avull me pak gjalp dhe e servoni me fetate bananes si ne foto.

Ju beft mire!Receta eshte nga ne


Fjalet kyqe : embelsira  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mëlçi  te pjekur
Salcë për pica
Ëmbelsirë kremoze me rende