KEK ME PJESHKE (Receta nga Dete Metushi):
KEK ME PJESHKE (Receta nga Dete Metushi):

KEK ME PJESHKE (Receta nga Dete Metushi):

Kuzhint.com

Perberesit: 6 veze, 2 filxhane caji me sheqer, 2 e gjysme filxhane caji me miell, 1 luge e vogel me sode, gjysme filxhani caji me vaj, 1 filxhan caji me arra te grira, 1 filxhan caji me pjeshke (konzevre) te grira holle, 1/2 filxhan caji me susam 1 filxhan caji me qumsht. Menyra e pergatitjes: Rrahim me mikser sheqerin dhe vezet per 10 min derisa te trashet masa, shtojm pak nga pak vajin, soden, miellin, arrat, pjeshket, susamin dhe qumshtin i rrahim dhe per pak minuta derisa te bashkohet masa. E sperkasim me vaj dhe pak miell tepsin me formen e kekut dhe e hedhim masen ne te, e pjekim ne furre mesatare te nxeht per 20min nga posht dhe 15minuta tjera nga lart. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  pjeshke  receta  dete  metushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Produktet bujqësore që ndihmojnë në luftimin e kancerit
Kek i shpejt me kakao
Ëmbëlsir me pudingë nga Bo Na