Kek me krem banane
Kek me krem banane

Kek me krem banane

Kuzhint.com

Përbërësit:

*1 got miell bajame ben edhe mielle te zakonshem nese nuk keni

*2 lug pluhur aromatikt

*2got miell kokosit

*2/3 gotes sheqer sipas zgjedhjes suaj

*1/2 gotes gjalp te shkrirë

*3 lug ujë

*1 lugë. vanilje ekstrakt

*2 lugë. banane ekstrakt

*1/4 lugë. kripë

*1 lugë. pluhur pjekje

*nje majë e vogël e kanellës

*Shllage krem bananje dhe arra te coptuara

Pergaditja:

Furrën e ngrohim paraprakisht në 180 grad.

Ne një ene të mesme, perziejm së bashku sheqerin diabetik, gjalpe te shkrirë , vezët, ujin, vanilje ekstrakt, banane ekstrakt, kripë, pluhur pjekje dhe kanellë.

Shtojm në miell bajame, pluhur aromatikt dhe miell kokosit dhe e peziejm per disa sekonda qetë deri sa te bashkohet masa. Hidhni në një tepsi dhe përdorim një shpatull për të siguruar që te përhapet në mënyrë të barabartë në të gjithë tepsin.

Piqem për rreth 15-17 minuta ose derisa me një kruese dhëmbësh duke e futur në qendër të tortës qe te vjen e pastër. Torten e pjekur e ftohim mire dhe pastaj me Shllage krem bananete pregaditur sipas udhezimeve ne pako dhe me te e lyejm siper torten dhe e dekorojm me arra te coptuara (shihe foton).


Fjalet kyqe : embelsira  krem  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mrekullia e një fruti
Biskota turke
Torte me molla