Kek me kos dhe kakao
Kek me kos dhe kakao

Kek me kos dhe kakao

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

*250g Sheqer, *150g Vitam te shkrire (te ftohte), *3 Veze 2 Vanillie dhe 200g Kos, *250g Miell qe fryhet vet (farina), *2 Luge gjelle kakao, *5 Luge gjelle uje te nxehte

Pregaditja e recetës :

Ndezim furren ne 170 grade dhe lyejme nje forme keku me vitam.

Hedhim ne nje ene sheqerin vitamin i rrahim me nje mikser dore per 5 minuta pastaj hedhim nje e nga nje vezet pastaj vanilien, dhe kosin.

Hedhim miellin avash-avash duke e trazuar mire me nje luge jo me mikser.

Ne nje tas te vogel hedhim ujin e nxehte dhe kakaon e perziejme mire ndajme brumin ne dy pjes te njera hedhim kakaon dhe tjetren e leme si eshte.

Hedhim ne forme brumin me kakao nga lart tjetrin dhe me nje luge e trazojme pak sa te mbehet dy gjyrshe dhe e pjekim per 50 minuta.

Ju beft mirer!


Fjalet kyqe : embelsira  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Turshi te perziera
Ngjyra e gjuhës tregon për sëmundjet
PETULLA KOMARDARE