Kek me kakao nga tegatuajm
Kek me kakao nga tegatuajm

Kek me kakao nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

1 pako miellë qe fryhet,

250 gram gjalpë,

lëvore portokalli te grir,

2 filxhana sheqer,

1 filxhan qumesht,

2 sheqer vanilje,

1 filxhan kakao.

Per shtresen e siperme:

250gr çokollate,

100gr krem qumeshti,

sheqer pluhur.

Përgatitja:

Rrahim ne mikser gjalpin me sheqerin shum mir.

Pastaj hedhim nje nga nje vezet.

Hedhim qumeshtin lekuren e portokallit te grire dhe vaniljet.

Pastaj hedhim miellin pak e nga pak.

Lyejme me gjalpe dhe me mielle nje forme per keke dhe ne te e hedhim brumin pa kakao ne billim.

Ndajm pak brum nga ena qe kemi pergadit masen me par dhe pastaj prap me mikser prap e perziejme duke ia qit edhe kakaon mrena dhe

kete mas me kakao e hedhim ne forme ku nduke i dhene nje perzierje te lehte.

E pjekim ne furre te para ngrohur ne 190 grad per 45 mimuta..

Mbasi te jete ftohur keku e mbulojme me cokollaten e shkrire ne avulle dhe

e sperkatim me sheqer pluhur.

Ju befte mire nese e pergatiteni!

Foto nga :Familja Badalli ndersa receta eshte ngane tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mengjesi i qëlluar përshpejton humbjen në peshë
Cheeskate me kivi
Këshilla për pastrimin e lavatriçes