Kek me cokollate!!
Kek me cokollate!!

Kek me cokollate!!

Kuzhint.com

Perberesit: 3 filxhan caji miell 2 filxhan caji sheqer 2 luge gjelle kakao 1 luge kafeje krip 1 lug caji sode 1 filxhan kafeje vaj 2 luge uthull 2 filxhane caji uje Per kremin: 1 kuti (margarine) 3 luge kakao sheqer Pergatitja: Ne nje ene perziejm miellin, sheqerin, kakaon, kripen, soden i perziejm mire qe te mos mbeten kokrriza kakao.

Me pas hedhim uthullen, vajin dhe ujin perziejini mire brumi del i holle por mos i hidhni me miell sepse i prish lezetin.. Piqeni ne furre me 180 °C per 30 minuta pastaj provoni me thik ose kunj dhembesh per pjekjen,. Nderkohe qe piqet beni gati kremin ne nje tigan hidhni margarinen sapo te shkrihet hidhni sheqerin mundesisht pluhur do ishte me mire me pas shtoni kakaon per 2 minuta dhe hiqeni pas pjekjes se kekut priteni dhe hidhni lart kremine qokolades lereni te ftohet dhe disa thermia arra per dekorim. Ju befte mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  cokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjellë rahoveciane
Pasta (makarona) me zarzavate
Ëmbelsir me fruta nga Serafina