Kek me bollgur
Kek me bollgur

Kek me bollgur

Kuzhint.com

Përbërësit:

7 lugë sheqer,

7 lugë miellë,

7 lugë bollgur,

1 sheqer vanilje.

1 L qumësht,

8 lugë sheqer,

Përgatitja:

Vezët dhe sheqerin irrahim me mikser për së paku 15 min.

Shkumës së fituar ia shtojmë gradualisht miellin, bollgurin dhe sheqer vaniljen.

Masën e përzijmë mirë me lugë, e derdhim në tëpsin e lyer ma vaj dhe e fusim në furrë të nxehur gjerë në 200*C Pas 5 min. temperatura e furres ulet për 50*C.

Revanija pjeket afër 30 min. në 150*C

Revanisë së vakët ia hedhim shërbetin nga qumshti dhe sheqeri te cilin paraprakishtë e kemi zier dhe ftohur mirë.

Past kjo ravani pergatitet pa pluhur per pjekurina, dhe ju mendoni qe nuk do keni sukses ne pergatitje ateher mund edhe tia shtoni 1/2 e pluhurit per pjekurina(peciv).

ju beft mtre!


Fjalet kyqe : embelsira  bollgur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëngu i qepës ndihmon të luftoni diabetin
Embelsire me arra
Nje informacion shume  i rendesishem per presh!