Kek me banane
Kek me banane

Kek me banane

Kuzhint.com

Perbersit 100 gr gjalp apo margarin 3 dl sheqer 2 ve 5 dl miell 1 past plukur ( bakin ) 1 luge te vogel qaji bikarbonat 1 luge qaji gjengjefil (gjumbir, ingäfera ) 2 luge qaji cimet (kanel) 2 banane (400gr) 1/2 dl kafe te ftoft Pergatitja Kallepin per kek i cili duhet te jet per afersisht 1 1/2 liter e lyen me yndyr dhe e permillos. Gjalpen apo margarinen mvaret nga ajo qka ju deshironi e tundni mire me mikser i shtoni sheqerin, pastaj i shtoni vezet nje nga nje. Miellin e perzieni me bakin me bikarbonat me gjengjefil dhe kanelin ia shton mases. bananet i shtyp mire dhe ne fund kafen ia shton mases. E pjek embelsiren ne pjesen me te poshtme te furres per afersisht 1 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)
Kruasan me krem kafeje
Ushqimet që nuk duhet t’i hani kur keni gurë në veshkë