Kek i vogel i mbushur
Kek i vogel i mbushur

Kek i vogel i mbushur

Kuzhint.com

Perbersit:

2 vezë, 1 filxhan Sheqer,

1 filxhan Vaj,

1 shishe (250 ml) lange portokalli,

1 pako vanilje,

Pluhur pjekje 1 pako,

2 gota ujit miell.

Për mbushje:

lëng portokalli (350ml),

6 lugë (80g. ) Sheqer,

1 pako xheladin ose 1 puding portokalli.

Për klasës së parë:

Çokollatë Broken.

Përgatitje:

Rrahimm vezet me sheqer per 5 min dhe shtojme vajin dhe lengun eportokallit duke i perzier me mixer, pastaj gradualisht shtojme miellin te perzier me 1 peciv, 1 vanilje dhe pasi masa te bashkohet i hedhim me nje garuzhde ne forma te posaqme kuzhine per kete lloje embelsire.

I pjekim ne furre per 20 min ne 160 grad dhe pasi te piqen i leme te ftohet dhe i kthejme mbrapa.

Ne ane tjeter pergadisim mbushjen me lengun e protokallit duke e vluar me 6 luge sheqer dhe 1 pako xheladin ose puding portokalli.

Pasi masa te jete gati me garuzhde i mbushim hapsirat ne mese dhe ne fund i dekorojme me therrmija cokolade qe blihen te gatshme.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  vogel  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli dy ngyrshe me forma nga Ami Anik
Torte me tri shtersa
Byrekë me  djathë me forme trëndafili  me (foto)