Kek i shpejt me kakao
Kek i shpejt me kakao

Kek i shpejt me kakao

Kuzhint.com

Perbersit; 5 Veze 200 gr sheqer 1 pako sheqer vanille 125 ml vaj 125 ml uje 250 gr miell 1 pako pecive 2 Luge gjelle kakao Per kremin; 400 ml ajk 4 decilitra qumesht 1 shllag vanilje 100 grame gjalpe qokollad per zbukurim Pergaditja: Per brumin ndajme vezet.

Te verdhat e vezeve i rrahim me mikser bashk me sheqrin dhe sheqer vanillen.

Ne nje ene tjeter rrahim edhe te bardhat e vezeve.

Tek masa me te verdhat e vezeve hedhim ujin dhe vajin.

Pastaj ia hedhim edhe miellin e perzier me peciven dhe kakaon.

Krejt ne fund ia shtojme edhe te bardhat e vezeve duke e perzier me kujdes masen.

Derdhim brumin ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 grad per 20 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem qe te ftohet mire torta. Ne nje tenxhere e rrahim ajken ; cokolatetn e bardhe e vendosim mbi zjarre qe te shkrihet ne avull deri sa masa te behet kremoze pastaj e largojme dhe e lem te ftohet, edhe shllagun me 2 dcl qumesh e rrahim me mikser derisa masa te trashet Te gjithe kremat si ajken, shllagin dhe qokolladen e rrahim me mikser deri sa te trashet mire.

Kremin e pergaditur e hedhim siper tortes e rrafshojme mire pastaj i hedhim mbi siperfaqe te tortes per dekorim pak qokollad te coptuar. ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  shpejt  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te mbushur nga Ajshe Shurdhiqi
Qervishe me miell misri
Krofne (petulla) me copza cokolade ne furre