Kek i papjekur per femij
Kek i papjekur per femij

Kek i papjekur per femij

Kuzhint.com

Përbërësit 3 pako biskota fëmijëve 20 ml kafe te fortë te zier 1 lugë çaji rum Aroma 2 copa pet te tortës te gateshme 20 dk sheqer pluhur 6 te verdhe te ves 250 g gjalpë 6 të bardha te ves 30 dkagram sheqer pluhur 100 dekagram çokollatë 30 g yndyrë 3 lug kafe të zezë Përgatitje Së pari gatuajm kafe të zezë të fortë dhe të shtoni rumi per arom. I ndajm vezët në një tas të bardhë veq dhe te verdhët evezeve veq. Te verdhëve te vezeve shtojm sheqerin, 3 lug kafe te zezë dhe e rrahim me rrahës dore, mbi avull derisa të behet nje shkumë e trashë.

Pastaj ta shtojm yndyrëduke e fituar nje krem te mire. Te bardhat e vezeve i rrahim me mixer mire dhe pastaj gradualisht ia shtojm sheqern pluhur. Në nje pjatanc e shtrojm njeren pet renditim biskota qe se pari i zbutim në kafe, dhepastaj i lyejm me krem ​​ dhe biskota përsëri duke i shtruar një herë horizontalisht njëherë vertikalisht derisa të gjithë perbersit te kryen dhe përfund e lyej me pjesën tjetër të kremt pastaj ia vendosim peten tjeter siper tortes. Me shkumen e te bardhëve te vezeve e lyejm torten ne te gjitha anet dhe siper dhe ne fund e dekorojm me çokollatë të shkrirë ne avill lyejm vetëm pjesen e siperme te tortes dhe e vendosim qe te ftohet.

Mga:http://www. mytaste. cz/


Fjalet kyqe : embelsira  papjekur  femij  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja per cfare mund ta perdoreni vajin e kokosin
Kepurdha të mbushura me sos
Krofne