Kefiri -vetit e tij si perbers
Kefiri -vetit e tij si perbers

Kefiri -vetit e tij si perbers

Kuzhint.com

Çfarë është kefir?

Kokrrat e kefir janë të vogla, të buta, si lulelakër, .

Ata mund të jetë aq te vogëla sa koka e një gjilpërë ose edhe me pak.

Kur kejfirin e kemi shtuar në qumësht, kokrra kefir në fakt të fillojën të ndryshojë qumështin.

Kefir është një kulturë, në një farë mënyre si kos, por ndryshe nga kosi, .

Kokrra kefir tretet bakteret e këqija dhe të lënë në vend bakteret e tyre të mira.

Kefir është një probiotic i fuqishëm, i përbërë prej dy llojeve bakteriore dhe maja të florës se dobishme.

Përveç kësaj për të siguruar mire me microflora te shëndetshme symbiotic, shumë studime kanë treguar gjithashtu vetitë anti-fungale dhe antibacterial të kefirit.

Hulumtimet tregojnë se kefiri mund të sjellë sistemin tuaj të tretjes përsëri në shëndet të mirë, duke e bërë të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të rritur rezistencën ndaj alergeneve.

Përveç që përmban bakteret shumë të dobishme dhe tharmin, kefir është një burim i pasur i vitaminave të ndryshme, minerale dhe amino acidet esenciale që promovojnë shërim dhe riparim, si dhe mirëmbajtjen e përgjithshme shëndetësore.

Bulmeti kefir gjithashtu përmban triptofan, një nga amino acidet esenciale njohur për efektin e saj qetësues në sistemin nervor.

Triptofanit dhe kefir, në kombinim me kalcium dhe magnez e bën ate një pije qetësuese dhe zbutës dhe kefir është shpesh i mirë për ata që janë lactose intolerant-, sepse majatë dhe bakteret gëlltisen më e nëse jo të gjitha të lactose në qumësht.

Kefir është lehtësisht i tretshëm, dhe mund të merret edhe nga fëmijët .

Ai është një burim i plotë i proteinave, me shumë amino acidet esenciale.

Për të përmbledhur, kefir është një ushqim i madh që mund të çhelmoj trupit, dhe për të përmirësuar funksionet e sistemeve të ndryshme të trupit për të promovuar shëndetin dhe energjin.

Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

Duke marrë parasysh të gjitha përfitimet shëndetësore të kefirit, mund të konkludohet se futja e kefirit në dietën tonë është një ide e shkëlqyer për të jetuar një jetë të shëndetshme.

Lexoje dhe shperndaje tek te gjithe miqte !


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  kefiri  vetit  perbers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hallve e bardhe
Qofte me kërpudha dhe mish të grirë
Tiramisu me bukë të thekur