Kefiri si dhe vetit e ti si përbërs
Kefiri si dhe vetit e ti si përbërs

Kefiri si dhe vetit e ti si përbërs

Kuzhint.com

Çfarë është kefir?

Kokrrat e kefir janë të vogla, të buta, si lulelakër,.

Ata mund të jetë aq te vogëla sa koka e një gjilpërë ose edhe me pak.

Kur kejfirin e kemi shtuar në qumësht, kokrra kefir në fakt të fillojën të ndryshojë qumështin.

Kefir është një kulturë, në një farë mënyre si kos, por ndryshe nga kosi,.

Kokrra kefir tretet bakteret e këqija dhe të lënë në vend bakteret e tyre të mira.

Kefir është një probiotic i fuqishëm, i përbërë prej dy llojeve bakteriore dhe maja të florës se dobishme.

Përveç kësaj për të siguruar mire me microflora te shëndetshme symbiotic, shumë studime kanë treguar gjithashtu vetitë anti-fungale dhe antibacterial të kefirit.

Hulumtimet tregojnë se kefiri mund të sjellë sistemin tuaj të tretjes përsëri në shëndet të mirë, duke e bërë të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të rritur rezistencën ndaj alergeneve.

Përveç që përmban bakteret shumë të dobishme dhe tharmin, kefir është një burim i pasur i vitaminave të ndryshme, minerale dhe amino acidet esenciale që promovojnë shërim dhe riparim, si dhe mirëmbajtjen e përgjithshme shëndetësore.

Bulmeti kefir gjithashtu përmban triptofan, një nga amino acidet esenciale njohur për efektin e saj qetësues në sistemin nervor.

Triptofanit dhe kefir, në kombinim me kalcium dhe magnez e bën ate një pije qetësuese dhe zbutës dhe kefir është shpesh i mirë për ata që janë lactose intolerant-, sepse majatë dhe bakteret gëlltisen më e nëse jo të gjitha të lactose në qumësht.

Kefir është lehtësisht i tretshëm, dhe mund të merret edhe nga fëmijët.

Ai është një burim i plotë i proteinave, me shumë amino acidet esenciale.

Për të përmbledhur, kefir është një ushqim i madh që mund të çhelmoj trupit, dhe për të përmirësuar funksionet e sistemeve të ndryshme të trupit për të promovuar shëndetin dhe energjin.

Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

Duke marrë parasysh të gjitha përfitimet shëndetësore të kefirit, mund të konkludohet se futja e kefirit në dietën tonë është një ide e shkëlqyer për të jetuar një jetë të shëndetshme.

Lexoje dhe shperndaje tek te gjithe miqte !


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  kefiri  vetit  perbers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollpite te vogla me spinaq
Çfar janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme
Supë me pulë