Katër kile në katër ditë
Katër kile në katër ditë

Katër kile në katër ditë

Kuzhint.com

Kjo është dieta SOS, ajo që me sakrifica të mëdha, por të kufizuara në kohë, ju rregullon figurën aq sa mjafton për të ndjerë të mirën ideale; për të përballuar një situatë të veçantë, për t’u përgatitur për një pushim në det ose për një situatë ‘estetikisht’ impenjuese.

Sigurisht duhet të jetë fillimi i një periudhe më të gjatë diete, në qoftë se doni të mbani rezultatet e arritura në këto katër ditë.

Por mos e zgjasni më tepër këtë dietë që është e pa ekuilibruar: në fakt mungojnë plotësisht qumështi dhe bulmeti, buka, makaronat dhe orizi dhe në përgjithësi drithërat dhe miellrat, përzierësit.

Mund ta alternoni me periudha dietash të ekuilibruara.

Pas katër ditësh diete të shpejtë rifilloni një ushqim me kalori të reduktuara, duke zgjedhur një nga dietat e ekuilibruara që kemi sugjeruar në pjesët e tjera të këtij manuali: një herë në muaj mund ta përdorni këtë dietë të katër ditëve.

Në qoftë se me këtë dietë keni arritur rezultate të mira, duhet të tentoni që ta zgjasni për me shumë ditë: mos e bëni, edhe në qoftë se keni vullnet të mirë dhe ‘energji dobësuese’.

Përdorni këtë energji për t’u impenjuar në një dietë riedukative që do t’ju japë rezultate të kënaqshme edhe në të ardhmen.

Proteina dhe perime me kalori të ulët

Proteinat dhe perimet me kalori të ultë janë pikët kyçe të kësaj diete super të shpejtë.

Mes perimeve zgjidhen ato me kalori të ulëta.

Bëhet fjalë për kungull dhe kunguj të vegjël, selino, lulelakër, marule dhe fasule.

Vlera e ulët kalorike e këtyre ushqimeve bën që mund t’i hani në sasinë e dëshiruar dhe që mund të zgjidhin funksionin e rimbushjes së stomakut, dhe heqin sensin e urisë pa spostuar në mënyrë kuptimplotë bilancin kalorik të përditshëm.

Përveç të tjerave, perimet kanë funksionin kryesor për të ndihmuar lëvizshmërinë e zorrëve dhe për të furnizuar trupin me vitamina dhe kripëra minerale.

Janë proteinat që japin pjesën më të madhe të kalorive të parashikuara në dietën e katër ditëve.

Kjo sasi e madhe e proteinave në dietë ka ashtu siç e kemi parë, një funksion të shkëlqyer të proceseve metabolike, edhe pse në këtë mënyrë verifikohet shtimi i acetonit në gjak, që mund t’i lërë vend përveç të tjerave gjendjes së të përzierit, të fiktit, si dhe mund të shfaqen shenja të sëmundjes epatike.

Siç ndodh shpesh në dietat që bazohen në këtë supozim të njëjtë (ekuilibri ushqyes është spostuar në favor të proteinave), nuk stabilizohet me saktësi sasia e ushqimeve të lejuara, për sa i përket mishit.

Kufizohet në dhënien e treguesve kryesore, por mund të hahet me një lloj bollëku.

Në këtë tip dietash në fakt ajo që ka rëndësi janë reagimet e trupit në prani të ushqimit me shumë proteina.

Frutat janë të pranishme në ndonjë masë për të kontribuar në një minimum prurjesh të vitaminave, veçanërisht vitaminën C.

Së bashku me perimet furnizohen sasitë e fibrave të nevojshme për funksionin e zorrëve.

Më në fund frutat kanë edhe një funksion të vogël shpërblyes, veçanërisht në qoftë se konsumohen në fund të vaktit, si ëmbëlsirë.

Meny të çdo dite:

DITA E PARË:

Mëngjesi :

Gjysmë greipfrut,

Kafe ose çaj pa qumësht, as sheqer,

Biftek në skarë,,

Sallatë me domate dhe sallatë jeshile pa erëza dhe vaj,

Një mollë.

Dy vezë të ziera,

Greipfrut.

DITA E DYTË:

Mëngjesi:

Gjysmë greipfruti,

Kafe ose çaj pa qumësht, as sheqer,

Brinjë qengji,

Marule, pa vaj dhe erëza,

180 gr lëng domate të shtrydhur.

Kungull dhe lulelakër të pjekur (ose të gjalla),

Mollë të grira.

DITA E TRETË:

Mëngjesi:

Gjysmë greipfruti,

Kafe ose çaj pa qumësht, pa sheqer,

Pulë të pjekur,

Sallatë jeshile dhe selino pa erëza dhe vajra,

Hamburger,

Domate të pjekura,

180 gr lëng kumbulle natyral,

DITA E KATËRT:

Mëngjesi;

Gjysmë greipfruti,

Kafe ose çaj pa qumësht, pa sheqer,

Dy vezë të ziera,

180 gr lëng domatesh natyrale,

Biftek në skarë,

Sallatë me domate dhe sallatë jeshile, pa erëza,

180 gr lëng ananasi natyral,


Fjalet kyqe : keshilla  kater  kile  dite  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brownie me malina dhe lajthi
 Buka pogaçe - ja se si gatuhet - e pergaditur nga ne.
Gurabija me rrushë