Kastravecat turshi
Kastravecat turshi

Kastravecat turshi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 kg kastraveca, 2l ujë, 1 filgjan kafeje kripë

Pregaditja e recetës :

Së pari e vlojmë ujin me kripë dhe e lëmë të ftohet gjer sa i vendosim kastravecat në kavanoz.

Kastravecat e pastruar i prejmë rathë rathë dhe I vendosim në enën prej qelqi.

Si pas deshirës mund tua shtojmë disa speca të djegstë dhe biber të zi kokrra.

Ujin e vëluar me kripë dhe te ftohur e hedhim mbi kastraveca, e mbyllim enën mirë dhe ashtu e lëmë për disa ditë gjer sa të thartohen.


Fjalet kyqe : turshi  kastravecat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me kuleqë (tatli) nga Roni Kabashi
Ja pse duhet të përdorim piper të zi
Keke me biskota dhe cokollate.