Karotë e gërryer me mjaltë per sherimin e fytit
Karotë e gërryer me mjaltë per sherimin e fytit

Karotë e gërryer me mjaltë per sherimin e fytit

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1/2 kg karota imtë të gërryera, Mjaltë sipas dëshirës

Pregaditja e recetës :

Ky ilaç është i mirë kur ju dhemb fyti, por meqë është natyror, është edhe shumë i shijshëm.

Këtë ilaç e pregaditëni me 1/2 kg të karotës ku i pastrojm në fillim pastaj i gërryejm në rende.

Në një tigan i qesmi karotat e grimcuara imët dhe pastaj fërgohen mbi sob.

Duke i fërguara mirë në fund i shtohet mjalëti sipas dëshirës për ta ëmbëlsuar.

Për përdorim të ilaçit duhet që masën e fituar ta qiteni në një kavanoz më të vogël dhe vendoseni në frigorifer.

Nuk duhet të lihet që të qëndrojë tepër, vetëm derisa t’u ndalet dhembja e fytit!

Kete recet mund ta konsumojne edhe femiejt pa problem nga mosha 2 vjeçe, dy here në ditë nga një luge të mesme para ushqimit dhe do tia largojë dhimbjen e bajameve dhe skuqejen e fytit.


Fjalet kyqe : keshilla  karote  gerryer  mjalte  sherimin  fytit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

BISKOTA ME FARA SUSAMI
Ëmbelsirë me tre përbërs
Desert me banane