Karkaleca me verë
Karkaleca me verë

Karkaleca me verë

Kuzhint.com

Karkaleca me verë

përbërësit:

- karkaleca

- Gjalpë - Limon - Salt - Piper - Verë e bardhë Metoda e përgatitjes: Lahen karkaleca të përkryer, hiqni kokën dhe duhet të jeket lekura dhe i bejm gjysmë të hapur me një thikë nga pjesa e pasme deri te bishti, Bluani një hudhër me kripë dhe piper për shije dhe shtrydhe nje limon mund të jenë edhe dy i marinojm karkalecat për 5 ose 10 minuta... Marrin nje tigan dhe e veme qe te ngrohet ne temperatur te ulët per ti skuqur ne gjalpë ose vaj ulliri, ku i vendosni karkalecat dhe i leni të skuqenku i beni një spërkatje me verë të bardhë. Kto do tëjen te gatshëm për të shërbyer duke i shoqëruar me një paste te pasur natyrore dhe jo me verë... Unë shpresoj se ju ka pëlqyer kjo tde e recetes qe e kam zgjedhur. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : gjellera  karkaleca  vere  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha të shijshm me karrota
Oblland e mbushur
Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm