Kallamarë në skarë
Kallamarë në skarë

Kallamarë në skarë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

800 gr kallamarë, 2 speca gogozhare, 4 lugë gjelle gogozhare, 1 lugë supe uthull balsamike, 1 lugë gjelle peksimadhe (bukë e thekur e grirë), 2 thelpi hudhër, 4-5 lugë gjelle vaj ulliri, kripë , 1 tufë majdanoz , 1/2 e lëngut të limonit, sallatë mikse

Pregaditja e recetës :

Vendosim kallamarët në skarë duke i prerë në vijëza të holla ose në rondele sipas dëshirës.

I pjekim duke i kthyer nga 3-4 minuta nga secila anë.

Menjëherë sapo t'i heqim nga skara i vendosim në tasin ku kemi hedhur salcën, për t'i marinuar.

I lëmë të marinohen dhe i vendosim në pjatancë.

Mund të shoqërohen edhe me një sallatë mikse.

Në fund, tek tasi, nëse ka mbetur salca, shtojmë i lugë gjelle peksimadhe dhe këtë masë përsëri e hedhim tek kallamarët.

Përgatitja e marinadës: Vaj ulliri, ulluth balsamike, kripë, 2 thelbi hudhër të shtypura, piper i zi, lëng limoni, lëng gogozhare, speca në kubikë të vegjël.


Fjalet kyqe : receta  huaja  kallamare  skare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë dheu shqipëtare
Peshqi te pjekur ne furre
Salca boloneze per pasta