Kafja i mbron gratë nga kanceri i gjirit
Kafja i mbron gratë nga kanceri i gjirit

Kafja i mbron gratë nga kanceri i gjirit

Kuzhint.com

Kafja mund t’i mbrojë gratë nga kanceri i gjirit. Kështu thuhet në një studim të shkencëtarëve suedezë

Ata kanë analizuar dy dekada me të dhëna nga më shumë se 40 mijë gra, që kanë regjistruar sa herë kanë pirë kafe ose çaj.

Po ashtu kanë regjistruar sa herë kanë marrë kafeinë në ushqime të tjera.

Gratë që konsumojnë pesë ose më shumë tasa me kafe në ditë kanë 19 përqind më pak shanse që të preken nga kanceri i gjirit.

Arsyeja duket se qëndron tek fakti se kafja përmban antioksidantë, që mbrojnë trupin nga dëmtimi i qelizave, që sjell kancer


Fjalet kyqe : keshilla  kafja  mbron  grate  kanceri  gjirit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dëshironi që të keni dhëmbë të bardhë dhe të bukur
Dieta me ujë, efikase për të rënë në peshë
Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?