Kaçamak nga Muhamed Badalli
Kaçamak nga Muhamed Badalli

Kaçamak nga Muhamed Badalli

Kuzhint.com

Pergaditja;

Marrim nje tengjere mesatare i vlojm 2 liter ujë me pak krype dhe kur uji te ket merr valen ia qesim miellin e misrit 600 apo 700 gram te terin menjeher dhe pastaj keshtu e lem per tu zier rreth 70 minuta pa e perzier ne temperatur mesatare.

Kur ti ben nje or qe ka vluar e shpojm ne midis qe ti dal uji siper pas 20 minutave e perziejm me tolluse ose nje lug te madhe druri e perziejm shume deri sa ajo fillon te coptohet ne qopa copa e qet ne tepsi dhe i sterpikim me gjalpe fshati ose margarin sipas shijes jujaj serviret e nxeht (dikush e ban edhe me sheqer siper pasi te zihet)


Fjalet kyqe : brumera  kaqimak  muhamed  badalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Melomakarona
Torte me krem
Biftek dhe mish i bardh me perime