Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.
Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.

Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.

Kuzhint.com

Është mirë të provohen të gjitha, edhe pse disa janë shumë të çuditshme, derisa njëra prej tyre të funksionojë më mirë.

Lihet qepa 30 minuta në frigorifer në pjesën e akullit përpara se të pritet.

Qepa pritet duke u mbajtur në ujin e rubinetit.

Në periudhën e verës qepa pritet jashtë.

Në dimër, pritet në aspiratorin e furrës së kuzhinës.

Lyhet me lëng limoni thika që përdoret për prerjen e qepës …Në këtë mëmyrë pakësohen lotët.

Disa minuta para prerjes qepa njomet në ujë të kripur ose në lëng limoni.

Gjatë prerjes së qepës përtypet majdanozNë rast se asnjëra prej këtyre mënyrave nuk ju bind, vini syzet e diellit ose syzet e zhytjes.

Dhe e qeshura do t’u zërë vendin lotëve.


Fjalet kyqe : keshilla  disa  truke  shpetuar  lotet  gjate  prerjes  qepes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gullash me pure domatesh
Fileto merluci e freskët
Pogaçe me djathë për mëngjes