Japrakë Gucie
Japrakë Gucie

Japrakë Gucie

Kuzhint.com

Perberesit per 4 persona: 1 kokë lakër jeshile 400 gr tul lope 2 kokë qepë 80 gr oriz majdanoz 200 gr shirita proshute 1 lugë miell vaj kripë dhe piper i zi Gatimi: I ndajmë gjethet e lakrës, ua presim damarët dhe i kaurdisim në ujë të valuar.

E grijmë qepën dhe e skuqim në vaj.

Mishin e presim në kube, të cilët i shtojmë në tigan.

Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.

E shtojmë orizin dhe majdanozin e grirë. Sipër një gjethi lakre vëmë nga masa me mish dhe oriz dhe i mbështjellim japrakët.

Të njëjtën gjë e bëjmë me gjethet dhe masën e mbetur.

Mbështjellim nga dy copë proshutë, të cilat i vëmë mes japrakëve.

Në tenxhere hedhim ujë, sa për ti mbuluar japrakët.

Sipër vëmë një gjeth lakre jeshile dhe një pjatë.

Tenxheren e vëmë në zjarr. Japrakët i ziejmë 2 orë. Në tiganin në zjarr hedhim vaj.

Në vajin e nxehtë e skuqim miellin.

Grijmë piper të zi.

Këtë fërgesë e hedhim në tenxhere.

E nxjerrim pjatën nga tenxherja dhe pas disa minutave, e heqim tenxheren nga zjarri. Në tenxhere tjetër me ujë të valuar në zjarr përziejmë pandërprerë me tel kuzhine dhe e hedhim pluhurin për pure.

Pasi pureja bëhet e dendur, e heqim tenxheren nga zjarri. Nxjerrim disa japrakë nga tenxherja dhe e vëmë në pjatën për servirje.

I servirim edhe copët e proshutës dhe purenë.

Zbukurojmë me dy degë kopri dhe dy domate. - See more at: http://www. qysh. me/receta/japrake-gucie/#sthash.

HfCYEWEy. dpuf


Fjalet kyqe : tradicionale  japrake  gucie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte lazanje me çokollade
Patelxhana te mbushur---imam bajaldi nga tegatuajm.com
Si ti pastrojm gjygymat me keqapë!