Japrak me gjethe rrushi
Japrak me gjethe rrushi

Japrak me gjethe rrushi

Kuzhint.com

PERBERSIT: -30 gjethe rrushi ( sa te mbaroj masa ) -1 got oriz -1 qepe -1 tuf majdanoz -nenexhik jeshile -1 hudher -piper te kuq -nenexhik te thate -Vaj ulliri -2 luge salc domate PER SALCEN: -hudher -nenexhik thate -Vaj -lengui gjysme limoni -1 luge caji piper i kuq -Uje 1 filxhan kafe -3 filxhan salc domate -kripe PERGATITJA: Se pari ziejm ne uje e krip gjethet e rrushit sa te zbuten pak.

Pastaj skuqim qepen e grire shtojme orizin, 1 gote uje dhe e lejm ca sa te behet orizi gjys i zier e te ngelet pa uj, pastaj e heqim nga zjarri dhe i shtojm majdanoz te grire lengun e gjys limonit dhe dy thelpinj hudher te grir salcen dhe erezat e tjera.

I trazojme mire.

Nderkohe ne nje tigan tjeter pergatisim salcen, vendosim hudhrat ne tiganin me vaj dhe e skuqim, shtojm nenexhik, pastaj salcen e domates (une perdora salcen per makarona ) dhe perseri lengun e gjys limoni pas pak shtojm pak uje ne tigan dhe e lejm 5 minuta te ziej.

Hapim gjethet e rrushit dhe vendosim pak nga masa me oriz i mbeshtjellim si ne figure.

I rrejshtojme ne tenxhere dhe hedhim dy gota uje per te perfunduar zierjen e orizit, 10 minutat e fundit para se te shuajm zjarrin shtojme salcen siper japrakeve dhe nje pjate permbys.

E servirim ne pjate duke hedhur siper salce nga tenxherja.. JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : gjellera  japrak  gjethe  rrushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

LLazanje italiane
Torte me krem banane
Qofte nga tegatuajm.