Jahni me qepe dhe mishe nga -tegatuajm.com
Jahni me qepe dhe mishe nga -tegatuajm.com

Jahni me qepe dhe mishe nga -tegatuajm.com

Kuzhint.com

 • Tani që koha është freskuar një pjatë jahni haet me shumë dëshirë. Nëse doni të publikoni recetat tuaja, na shkruani nga forma e kontaktimit të faqjes.
 • Receta origjinale e sheh jahninë me mish pa qepe, por meqë mua qepët më pëlqejne e përdor me shumicë.
 • Përbërësit:
 • 1 kg mishe 
 • 5 qepe te medha
 • 2 karota
 • 2 speca te fresket (te kuqe dhe te gjelbert)
 • piper te kuqe per ngyre
 • 2 luge mielle sipas nevojes
 • kripe, 
 • melmesa te ndryshme(veget)
 • piper te zi
 •  vaje ose gjalpesipas nevojes
 • 2 gjethe dafine
 • 100 gr salce domateshe 
 • 2  domate te fresketa 
 • 1.2 gota uj ose sipas nevoje edhe me shume 

 • Përgatitja:


  Në  fillim një tenxhere kaverdisim qepët e grira derisa te zbuten pak pastaj ia shtojm edhe karotat ,specat ,domatet dhe ne funde edhe mishin e prer ne  copa ku me pare e kemi kaverdisur (SI NE FOTO) . Më pas shtojmë  pipernat ,gjethet dafine, majdanozin dhe ne fund ia shtojm  ujin , dhe e lëmë qe të ziejë derisa te ziet mire mishi dhe te trashet lengu  . Kur mishi të jetë gati, shtojmë edhe pak nga salca e domateve qe ti  japin me  shumë shije. E rregullojmë lëngun e gjelles sipas shijes   me melmesa dhe e servojm ne pjata sipas deshire qe kemi

Jahnia eshte e  përkryer po të shoqerohet me pilaf, pire ose patate te skuqura por është shumë e shijshme edhe vetëmper tu ngren!!!.


Jahni me qepe dhe mishe nga -tegatuajm.com-----

Fjalet kyqe : gjellera  mish  jahni  
Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çfarë është pluhuri matcha dhe si përdoret
Mëngjesi i përkryer për secilin
Nga mishi tek muskujt