Imam bajaldi
Imam bajaldi

Imam bajaldi

Kuzhint.com

Perberesit per 4 persona:

Dy-tre kokrra të mëdha qepësh

4-5 thelpinj hudhre

3-4 domate të pjekura mirë

4 patlixhana të mëdhenj të zi

Per jo vegjetarian:

500g mish të prerë në kubikë të vegjël

Pipër i zi

Ndajini patlixhanët e zinë gjysmë dhe, me një lugë të vogël, hiquani tulin.

Këtë te fundit, priteni ne copa te vogla dhe lëreni mënjanë për më vonë.

Sipas dëshirës, mund tu jepni patlixhanave një të skuqur të lehtë.

Në një tenxhere të madhe hidhni me bollek vaj ulliri, dhe kur ky të jetë nxehur, hidhni për tu kaurdisur qepet e grira holle dhe hudhrat.

Kur qepa të këtë marrë një ngjyrë të lehtë të artë, shtoni copat e mishit.

Kaurdisini mire deri sa uji që lëshon mishi të jetë avulluar.

Ata që e duan vegjetarian, lë të kalojnë direkt tek hapi tjetër.

Shtoni domatet e prera holle dhe majdanozin e grirë.

Domatet, përpara se ti grini, hidhini në ujë të nxehtë për disa minuta derisa tu hapet cipa.

Hiqeni cipen e domates me thikë dhe tulin priteni në copa të vogla. Është mirë ta shmangni cipën e domates sepse është pak e sikletshme gjatë ngrënies dhe aspak estetike në gjellë.

Shtoni, se fundmi, edhe tulin e patlixhaneve që hoqët mënjanë në fillim.

Lëreni të zihen të gjitha se bashku për 10 minuta.

Shtoni kripën dhe piperin e zi.

Hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet pak dhe filloni dhe mbushni patlixhanat.

Tepricën shpërndajeni midis patlixhanave dhe sipër tyre.

Futeni në furrë, në 220 C dhe piqeni deri sa te marri një kore të lehtë të kuqe sipër.


Fjalet kyqe : receta  huaja  imam  bajalldi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molla
 8 arsyet pse na dhemb koka!
Ëmbëlsirë me shije vanille