Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete
Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete

Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete

Kuzhint.com

Edhe pse nuk është edhe aq i dëmshme, thumbimi i bletës mund të jetë mjaft i dhembshëm dhe të shkaktoj ënjtje dhe skuqje të padëshirueshme.

Shumë bletë nuk janë edhe aq agresive dhe të thumbojnë vetëm në mbrojtje të koshiqes së tyre, por shumë tjera janë vërtetë agresive, e këtu përfshihen edhe bletët e mjaltit, grerëzat dhe gjaket-verdhat.

Për dallim nga pickimi insekteve, bletët lirojnë sasi të vogla të helmit toksik, i cili mund ta bëj secilin person të reagoj ndryshe nga tjetri.

Përveç nëse je tejet alergjik, në të cilin rast ju duhet të kërkoni kujdes mjekësor, përndryshe ka shumë barna popullore shtëpiake me anë të të cilave mund ta trajtosh thumbimin e bletës.

Barna Popullore Për Thumbim Blete

Masat e para që duhet marr pas thumbimit nga bleta është që të largosh thumbin. Çdo sekondë që thumbi mbetet në lëkurë, një sasi e vogël e helmit rrjedh dhe futet në trupin tuaj.

Disa thonë se thumbin është më mirë ta largosh duke e krehur me ndonjë mjet të si teh thike se sa ta pickosh për ta nxjerr për shkak se duke u munduar ta kapësh e ndrydhni dhe kështu shkaktoni që më shumë helm të lirohet nga thumbi dhe futet në trup.

Sidoqoftë, qëllimi juaj parësor mbetet ta largosh thumbin pa marr parasysh mënyrës dhe mjeteve.

Sa më shumë sekonda që mbetet thumbi aty aq më shumë helm lirohet, kështu që largoje ashtu si të vijë më lehtë.

Thumbimi bletës mund të jetë i dhembshëm për orë të tëra gjersa e ënjtura dhe kruaja mund të zgjasin deri në një javë.

Fatmirësisht ka një mori barna popullore për trajtim thumbim blete që ju ndihmojnë të zvogëloni efektet negative brenda minutave.

Provo disa prej këtyre barnave popullore kur thumboheni nga bleta, s’ke nevojë të eksperimentosh vetëm për të parë efektin e këtyre barnave popullore.

Uthulla e Mollës – sigurisht nuk është edhe aq befasi për ata që veç janë në dijeni për fuqitë e uthullës së mollës, ky lëng është gjithashtu në gjendje të zvogëloj dhembjet dhe pa-rehatin nga thumbimi bletës.

Pas thumbimit, thjesht lag një top pambuku (ato që përdorni për pastrim fytyre) me uthull molle dhe vendoje aty ku jeni thumbuar.

Ky bar popullor funksionon gati në të gjitha thumbimet nga bletë të ndryshme.

Sa për dijeni, kjo është vetëm njëra nga shumë të mirat e uthullës së mollës (lexo më shumë për uthullën e mollës).

Mjalti – ndoshta ju duket e çuditshme të shihni mjaltin si një bar popullor për thumbim blete, por nuk është për tu çuditur.

Dobitë shëndetësore të mjaltës janë të shumta dhe, duke konsideruar përbërësit e saj antibakterial, antifungal dhe antiseptik, mjalti është një bar efektiv për shumë probleme shëndetësore.

Vendo pak mjaltë në vendin ku jeni thumbuar dhe prit se si largohet dhembja dhe e ënjtura brenda minutave dhe kjo duke ju falënderuar mjaltit si antiseptik.

Mos provo ta fshehësh mjaltin nga bletët…

Tabako – Çuditu sa të duash por edhe tabako (duhani) është një nga barët popullor për trajtimin e thumbimin të bletëve.

Ashtu si aplikimi i uthullës së mollës dhe mjaltit, thjesht merr pak duhan dhe fërko në vendin ku je thumbuar.

Nëse opsionet e sipërme nuk funksionojnë ose gjendesh diku ku vetëm duhanin e ki në dispozicion, lirisht apliko dhe do ndihesh më mirë me këtë trajtim.

Balta – diçka që secili e ka afër dhe në dispozicion gjithmonë, balta mund të përdoret edhe për trajtimi të pickimit nga bleta.

Thjesht përziej ca dhe dhe ujë për të bërë baltën dhe fërko mbi vendin e thumbimit, më pas jepi pak kohë që helmi të dali jashtë dhe shiko se si largohet e ënjtura përderisa thahet balta.

Qymyr Druri Aktivizuar – i njohur si një agjent i shkëlqyeshëm detoksi që përdoret për shumë qëllime, qymyr druri mund të përdoret edhe për… po pra për thumbim blete.

Përziej ca qymyr druri me ujë dhe apliko në vendin e thumbimit.

Edhe pse ka edhe tjera barna popullore për të trajtuar thumbimin nga bleta që shumë tjerë i rekomandojnë, këto që përmendëm më sipër vërtetë duhet të mjaftojnë dhe ndihmojnë.

Mos harro të na tregosh për suksesin që ke pas me ndonjë mënyrë tjetër në mënyrë që edhe tjerët të mësojnë.


Fjalet kyqe : keshilla  ilaqe  popullore  shtepiake  thumbim  blete  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me kakao dhe krem vanilje
Mufins me djathë
Bishtaja ne furre