Hurmat dhe vetit e tyre (Mollat japane)
Hurmat dhe vetit e tyre (Mollat japane)

Hurmat dhe vetit e tyre (Mollat japane)

Kuzhint.com

Hurmat jane nje frut me origjine japoneze, dhe ne vendin e tyre quhen "Hachya"! Ne anglisht kane nje emertim shume te bukur: 'Persimmons"!

A e dini se nje hurme ka me shume fibra dhe antioksidues sesa 1 molle! Me vetem 70kalori ne 100gr ato kane fuqi antioksiduese impresionuese, aq sa fjalia "nje molle ne dite e mban larg doktorin" mund te zevendesohet duke filluar "nje hurme ne dite...

Hurmat permbajne sheqer, yndyre dhe proteina, gjithashtu edhe vitamina te rendesishme.

Hurmat jane shume te pasura per nga ndertimi i tyre i brendshem.

Mjekesia moderne ka treguar se ato jane mbrojtes nga kanceri abdominal.

Hurmat gjithashtu i tejkalojne frutat e tjera per nga shumellojshmeria e perberjes.

Ato permbajne yndyre, kalcium, sulfur, hekur, kalium, fosfor, mangan, baker dhe magnezium.

Me fjale te tjera, nje hurme eshte minimumi i nje diete te shendoshe.

Hurmat jane ushqim ideal qe tretet lehte, dhe brenda gjysme ore pas ngrenies se tyre trupi i lodhur rigjenerohet dhe rimerr fuqine.

Hurmat jane te pasura me kalcium dhe per kete ndihmojne ne formimin e eshtrave.

Hurmat jane gjithashtu te rendesishme ne mbajtjen e shendetit te syve. Hurmat jane stimulimi me i mire per muskuj.

Ngrenia e hurmave ne mengjes, ne lukth te zbrazet, mbyt parazitet e zorreve, sepse hurmat kane veti antidote (kunderhelmuese) dhe nese perdoren rregullisht, ato kufizojne dhe dobesojne mundesine e zhvillimit te larvave te paraziteve ne aparatin tretes.

Pra, hurmat klasifikohen si ushqim, leng, frut, embelsire, substance ushqyese dhe ilac.

Arabet zakonisht i kombinojne hurmat me qumesht dhe kos ose buke, gjalpe dhe peshk.

Ky kombinim ne te vertete e ben dieten te vetemjaftueshme dhe te shijshme per mendjen dhe trupin.

Arsyeja kryesore pse njerezit ndjenje uri eshte mungesa e sheqerit ne gjak e jo barku i zbrazet, sic mendohet.

Kur trupi merr ushqim esencial prej disa hurmave, ndjenja e urise behet e pandjeshme.

Tani, eksperimentet tregojne se hurmat permbajne stimulues qe fuqizojne muskujt e uterusit ne muajin e fundit te shtatzenise.

Kjo ndihmon ne dilatacionin (zgjerimin) e uteruesit dhe ne te njejten kohe zvogelon gjakderdhjen pas nje lindjeje ne tjetren.

Dietologet konsiderojne se hurmat jane ushqimi me i mire per lehonat dhe ato qe jane duke u dhene gji femijeve.

Kjo sepse, hurmat permbajne elemente qe asistojne ne lehtesimin e depresionit te nenat dhe pasurojne qumeshtin e nenes me te gjitha elementet e nevojshme per t’a bere femijen te shendoshe dhe rezistent ndaj semundjeve.


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  hurmat  vetit  tyre  mollat  japane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Krem supe me patate
Konsumoni Oriz Gjatë Shtatzënisë, Ja Se Pse?
Tatli me form gjethi