Hithenik
Hithenik

Hithenik

Kuzhint.com

Perberesit: 1 kg fletë hithrash, miell misri dhe miell gruri, 1 qese bakin, 3 veze, 100 g yndyrë,, 200 g djathë ose mazë. Gatimi: Fletët e hithrave përvëlohen me ujë të valë, kullohen dhe prehen.

Hithrave të përgatitur në këtë mënyrë i shtohen përbërësit të tjerë, përzihen mirë dhe qiten në tepsi të lyer me yndyrë.

Hitheniku i përgatitur në këtë mënyrë piqet afro gjysmë ore ( gjersa te marr ngjyr te kuqrremt).

Pasi të piqet sipër mund t’i qitet kos. Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.


Fjalet kyqe : brumera  hithenik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kile pas pushimeve? Dieta 3-ditore për t’u rikthyer në formë
Torte e mbushur me krem
Keke me karota nga Merita Haliti