Hirra, pija që mund të kurojë një sërë sëmundjesh
Hirra, pija që mund të kurojë një sërë sëmundjesh

Hirra, pija që mund të kurojë një sërë sëmundjesh

Kuzhint.com

Hirra, lëngu të cilin gjyshet tona e kanë përdorur dikur, sot është një lëng pak i njohur.

Në tregje vështirë të gjendet, por nëse diku në afërsi keni hapësira ku shitet djathi apo jeni në lidhje me dikë që prodhon sasi të mëdha të djathit, gjithsesi se mund ta gjeni

Kjo është pjesë e lëngut që mbetet nga procesi i zënies së djathit, hirra. Është e përdorshme per shkak të vlerave të larta ushqyese dhe për shkak që e rregullon tretjen.

Posedon 16 lloje të proteinave, tetë minerale, shtatë vitamina, 23 aminoacide, 11 enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme.

Disa besojnë se hirra posedon vlerë më të lartë ushqyese se sa të bardhat e vezës.

Nxitë punën e veshkave, mëlçisë dhe lukthit, përshpejton pastrimin e organizmit dhe largon helmet e grumbulluara.

Nëse e konsumoni në mënyrë të rregullt, ndihmon në aktivizimin e shumë funksioneve të trupit, e po ashtu ndihmon edhe në shkrirjen e dhjamit shtesë.

Mund ta pini tri herë në ditë me nga 1. 5 decilitra, e nëse pas disa ditëve nuk ka efekte anësore, mund ta konsumoni një litër në ditë.

Studiues si dr.

Drasek dhe dr.

Menkiv kane dokumentuar se si banoret e Kaukazit nuk e dinë se çfarë është tuberkulozi, kanceri apo çrregullimet e zorrëve. /mapo


Fjalet kyqe : keshilla  hirra  pija  mund  kuroje  sere  semundjesh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

PETULLA KOMARDARE
Harroni ku i keni lënë gjërat? Ja si shpjegohet kjo!!!
Flokët kanë filluar t’u thinjen? Ndaleni këtë!