Havellë turke (tranhallvë) nga ne
Havellë turke (tranhallvë) nga ne

Havellë turke (tranhallvë) nga ne

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

400gr miellë, 2 Luge gjelle gjalp, 8 Luge gjelle sheqer pluhur, 7Luge gjelle paste susami (Tahina)

Pregaditja e recetës :

Sa nga ju e deshironi receten e kesaj Havelle turke (tranhallvë) të sapo gatuar nga ne?

Se pari e shkrim gjalpin pastaj ia shtojme miellin.

Procedura si e havlles normal qe e ban.

Masi te merr pak ngjyre ia shtojm sheqerin pluhur e perzim mire e ne fund ia shtojme pasten nga susami.

E perzim per ja dy minuta deri te bashkohen perberesit edhe ne fund e hedhim ne form te mbulur me folie plastike.

E lem ne frigorifer per disa ore deri te forcohet.


Fjalet kyqe : embelsira  havelle  turke  tranhallve  tnga  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Patëllxhan të zi rolle të mbushur
Gatimi me avull: këshilla dhe teknikat
Karotë e gërryer me mjaltë per sherimin e fytit