Hasselback patatete
Hasselback patatete

Hasselback patatete

Kuzhint.com

Përbërësit: 8 patate te medha 4 luge gjelle gjalpe nje sasi gjethesh rozmarine piper i kuq ose i zi kripe, paper Metoda e përgatitjes: Shpelajini dhe ferkojini patate mire perpara pasi do te perdoren e gjithe lekure.

Zijini per rreth 20 minuta ne tenxhere.

Kete hap mund ta injoroni nese deshironi, por jua keshilloj qe te siguroheni qe patatet jane lare shume mire dhe per te shkurtuar kohen e pjekjes. Me tej merrini dhe pritini patatet sic e shihni ne fotot e patatet e pjekura, por beni kujdes mos ta prisni deri ne fund. Vendosini ne tepsi.

Mbushini zonat e prera me gjalpin dhe disa gjethe rozmarine.

Hidhini siper kripe dhe piperin.

Pastaj hidhini pak vaj ulliri siper per ti bere lekurat me kerce dhe vijini te piqen ne 200 C deri sa te jene gati.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : receta  huaja  hasselback  patatete  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ti largojme njollat e karrotes dhe te tjerat  nga rrobat
Kunefe-embelsir turke
Fasule turke