Hallve me miell misri ose bollgure
Hallve me miell misri ose bollgure

Hallve me miell misri ose bollgure

Kuzhint.com

Perbersitt;

  • 1. 5 gota mielle misri ose bollgur,
  • 150 gram. gjalpë,
  • 1 filxhan qumësht,
  • 1 filxhan ujë,
  • sheqer 1 filxhan,
  • 1 grusht arra pishe,
  • kanelle, rrushe ose arra per dekor

Përgatitja:

Ne fllim marrim nje tigan te thelle dhe aty e shkrim gjalpin dhe pastaj e shtojm miellin e misrit ose bollgurin dhe nje luge e perziejm rrethe ngrohjes se ulët deri sa te merre një ngjyrë te arte si ne foto.

Pasi te kemi kaverdis miellin siq kemi deshuruar marrim një ene dhe ne te i qesim nje filgjan sheqer dhe 1 filxhan qumësht të ftohtë, shtojm ne kete përzierje me ujie dhe me lugë e perziejm deri sa te jet tretur sheqeri.

Kete perzierje e shtojm tek milli i kaverdisur dhe e përziejm derisa te jet gatuar mire si ne foto duke e perzier ngadalë rreth ngrohjes se ulët ia qesim edhe nje grusht arra pishe dhe e lem qe te zihet edhe pak duke ia mbyllur kapakun, (sigurohuni që mos te ju ngjitet). Në këtë mënyrë eshte e pergaditur një hallva me miell misri ose bollgur si ne foto qe te shkrihet ne goje.

E servojm si ne foto ose sipas deshiren me rrushe , arra dhe kanelle

Nese e gatuani ju befte mire !

Shperndaje tek te tjert nese ju pelqen gatimi.


Fjalet kyqe : embelsira  hallve  miell  misri  bollgure  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embëlsir me vrima të mbushura me pudingë
Maskë për largimin e shenjave të akneve
Fileto pule me pasta(makarona )nga ne