Hallve  e pergatitur nga  tegatuajm.com
Hallve e pergatitur nga tegatuajm.com

Hallve e pergatitur nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2-3 filxhane caji uje, 1 filxhane caji sheqer, gjalpe ose vaj derisa te laget mielli por jo shume, 2 filxhane caji me miell, 100 gr rrush te thate, sipas deshires: arra-stika- pishe- bajame etj…, 1 sheqer vanilje

Pregaditja e recetës :

Ne fillim ne nje tenxhere, qesim qe te vloj uji

Rushin duhet qe te zbutet ne uje te nxeht dhe te kullohet mire kur ta qesim ne hallve

Nderkohe marrim nje tigan shkrijme gjalpe ose vaj dhe ne te e shtojme edhe miellin.

E perziejme here pas here, duke perdorur nje zjarr shume te ulet derisa te merre nje ngjyre qe deshirojm ne dhe pastaj pasi ta merr ngjyren e largojm nga soba dhe ne te ia qesim rrushin e kulluar te cilin me pare e kemi len qe te zbutet ne uje ;sheqerin dhe

sheqer vaniljen i perziej mire dhe menjeher ne kete perzierje e qesim edhe ujin e vluar me pare dhe vazhdojme me gatimin duke e perzier shpejt e shpejt, per disa minuta derisa te filloje mielli te shqitet nga anet e enes. dhe te dyfishohet masa qe te krijojm nje brum te njetrajtshem dhe pa kokrriza.

E ndajme luge- luge si ne foto sa eshte akoma e ngrohte dhe shijohet edhe e ftohte.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  hallv  pergaditur  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bishtaja – Boranija
Ëmbelsirë  me krem akullore
TORTE TIRAMISU nga tegatuajm