Hallvë turke nga Kaltrina Berisha
Hallvë turke nga Kaltrina Berisha

Hallvë turke nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1got griz, 1got sheqer, 50 gr margarin, gjysem gote tahin, 2 gota qumsht, 50 gr arra te blura, pekmez per siper

Pregaditja e recetës :

Qumshti me sheqer ne fillim e vlojm pastaj

Ne nje tengjere tjeter e qesim margarinen, grizin, tahinin e kaverdisim dhe pastaj ja hedhim qumsht me sheqer e perziejm mire qe mos te na behet droshka dhe pasi ta largojm nga soba ia qesim arrat dhe siper i hedhim edhe pekmez


Fjalet kyqe : embelsira  hallva  turke  pergaditur  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me  kepurdha, karkaleca dhe avogado
Peshk  i skuqur me perime
Hiqni lythat përgjithmonë me këtë përbërës