Hallvë e përgatitur nga tegatuajm
Hallvë e përgatitur nga tegatuajm

Hallvë e përgatitur nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

2 filxhane caji uje,

1 filxhane caji sheqer,

gjalpe ose vaj derisa te laget mielli por jo shume,

2 filxhane caji me miellë,

100 gr rrush te thate,

sipas deshires: arra, stika pishe, bajame etj,

1 sheqer vanilje.

Ne nje tenxhere, veme qe te vlloj uji.

Rushin duhet te zbutet ne uje te nxeht dhe te kullohet mire kur ta qesim ne hallve.

Nderkohe marrim nje tigan shkrijme gjalp ose vaj dhe ne te e shtojme edhe miellin.

E perziejme here pas here, duke perdorur nje zjarr shume te ulet derisa te merre nje ngjyre qe deshirojm ne dhe pastaj pasi ta merr ngjyren e largojm nga soba dhe iane te ia qesim rrushin e kulluar te cilin me pare e kemi len qe te zbutet ne uj ;sheqerin dhe sheqer vaniljen i perziej mire dhe menjeher ne kete perzierje e qesim edhe ujin e vluar me pare dhe vazhdojme me gatimin, per disa minuta derisa te filloje mielli te shqitet nga anet e enes. dhe te dyfishonet masa e perziejme qe te krijojme nje brum te njetrajtshem.

E ndajme luge- luge si ne foto sa eshte akoma e ngrohte, dhe shijohet e ftohte.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  hallve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me  krem djathi(mascarpone),
Ushtrime të lehta për  nje  bark të rrafshët siq e deshironi ju !
MUFINS ME COKOLLATE