HALLVË
HALLVË

HALLVË

Kuzhint.com

Perbersit;

100 gr gjalp (margarine),

1 filxhan vaj,

2 gota uji miell,

1 gotë uji sheqer,

2 gota me uje te nxehte,

arra te shtypura.

Pergaditja;

Ne nje tenxhere hedhim vajin dhe gjalpin pastaj shtojme miellin gjithmone duke e perziere me luge druri deri sa te mari nje si ngjyre kafe e hapur, me pas shtojme arrat i perziejme dhe pak pastaj fillojme ti hedhim pak nga pak ujin e nxehte ku ne te kemi shkrire sheqerin dhe gjithmone duke e perzire ne menyre qe te mos na behet topa-topa, e heqim nga zjarri dhe mbas 2-3 min fillojme ta bejme me luge si foto dhe ta servojm ne pjat.

Ju befte mire..


Fjalet kyqe : embelsira  hallve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek i mbushur me krem
Buka
Djath i bardh  i marinuar