Gurabije me arra dhe sherbet
Gurabije me arra dhe sherbet

Gurabije me arra dhe sherbet

Kuzhint.com

Përbërësit për brumin: 2 filxhanë e gjysmë me miell, 1/2 gotë kos, 1/2 gotë vaj ulliri, 1 lugë çaji pluhur fryrjes, 6 luge gjalpë të butë.

Mbushja: 3/4 filxhanë çaji me arra 1/2 luge kanellë.

Për sherbetin: 2 e gjysmë filxhan çaji me ujë, 2 e gjysmë filxhan çaji me sheqer, pak lëng limoni.

Përgatitja: Ziejmë përbërësit e sherbetit, rreth 15-20 minuta dhe e lëmë të vaket.

Përgatisim brumin e gurabijeve dhe e lëmë të pushoje në frigorifer, të mbështjellë për rreth 20 minuta.

Më pas, e ndajmë në18 toptha të njëjtë dhe i hapim me duar.

Shtypim lehtësisht kulaçët e hapura me dorë.

Në mes të tyre, vëmë mbushjen me arra të përziera me kanellë dhe i mbyllim gurabijet me kujdes.

I vëmë të piqen me pjesën e mbylljes poshtë, në furrë të ngrohtë në 180 , derisa të marrin ngjyrë të arte (rreth 30 minuta).

U shtohet sherbeti, mbulohen dhe lihen të ftohen.

tek: www. living. al


Fjalet kyqe : gurabije  arra  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SUPER-USHQIMET QË JU MBROJNË NGA ÇDO SËMUNDJE
Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë
Recet kineze me mish te bardhe dhe kikirik