Gurabija me sherbet  me video
Gurabija me sherbet me video

Gurabija me sherbet me video

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • Gjalpë i shkrirë 250g
  • 150 g sheqer
  • 2 vezë
  • 600 g miell
  • rreth 2 gram pluhur pjekje(peciv)

Përgatitja:

Ne fillim e shkrijm pak gjalpin dhe e perziejm ngadal

Ne 250 gram gjalpë, i qesim 150 g sheqer, 2 vezë, 600 gram miell dhe 2 gr pluhur per pjekjedhe fillojm qe ta gatuajm brumin për disa minuta ose derisa ta formojm nje brum te ngjeshurj

Formimi i gurabijave :

Merrim nje rendese dhe atë e kthehejm në pjesën e ashpër qe gryejm (karota, levore limoni etj) Pastaj marim nga brumi i pergaditur nga

një top të vogël të brumit, rreth 25 deri në 30 gram, në varësi se sa te medha ju doni të beni gurabiat me sherbet (Hrmashica).

Formojmë në fillim një tope tani e zgjasem pak si ne dhe tani e rrokullisim mbi rendese dhe e shtypim butësisht qe te marre formen si ne foro.

Nese deshironi ju mund ti vendosni ne mes edhe arra.

Keshtu veprojm deri sa te perfundojm me te gjithe bruminNgrohim paraprakisht furrë për gjysmë ore në 200 � C. dhe i vendosim qe te piqen per 20-25 miuta në varësi të furrës qe keni. Ndërkohë ziejm sherbetin:Përbërësit :

  • 750 ml uje
  • 500 g sheqer
  • 1 limon të prerë në rrathe

Zierja:

Ne nje tengjere i vendosim perbersit e me siperm i perziejm derisa sheqeri shpërbëhet dhepastaj e lem qe teziej sherbeti per disa minuta.

Shtojm ni limon te prer ne rrathe dhe e perziejm edhe nje her dhee hekim nga të nxehtit.

Kurte jen pjekur gurabiat menjëherë ia qesem sherbetin e nxehtë se bashu me limonat ë. dhe i lëm ata qe ta pushojn të paktën 2 orë në temperaturën e dhomësderisa ta ken marre ose pire tere sherbetin.

Ata gjat asaj kohe mund të ndryshojë ngjyren dhe kan per ta marrë një shkëlqim te mire si ne foto. Kur ti servojm dhe ti ndajm ne gjys gjat ngrenjes ata duhet të jenë të butë në mes dhe kanë të njëjtën butesi në të gjitha anet. recepti-svijeta/


Fjalet kyqe : embelsira  gurabija  sherbet  video  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KREMI ÇUDIBËRËS
Kanelone
NJOKI ME GJALPE E DJATHE