Gurabija me llokum
Gurabija me llokum

Gurabija me llokum

Kuzhint.com

Përbërsit:

2 lugë të supës kos,

125 gr. margarin,

3-4 lugë të supës sheqer pluhur,

Gjysëm gote e çajit vaj,

1 sheqer vanilje,

Miell deri sa të bëhet një brum i butë.

Për mbushje:

Llokum me shije sipas dëshirës.

Përgatitja:

Me të gjithë përbërsit përpos llokumit e bëjm një brum shumë të butë.

Tani fillojm marim pak nga brumi e formojm topth dhe hapim një vrimë në mes e fusim llokumin dhe e bëjm prap topth.

I vendosim në tepsi të lyer me vaj dhe pjekim në temperaturë 180 gradë celsius për 20-25 minuta.

Kur i largojm nga zjarri përsipër i qesim sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabija  llokum  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me karota   nga Sebi Dumani.
KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE  nga tegatuajm
Sheqerpare turke