Gurabija (biskota) të mbushura me kumbulla
Gurabija (biskota) të mbushura me kumbulla

Gurabija (biskota) të mbushura me kumbulla

Kuzhint.com

Përbërsit:

Për brumin:

  • 1 ve,
  • 125 gr. margarin,
  • 1 gotë e gjysëm e çajit sheqer pluhur,
  • 1 pecivë (pluhur për pjekurina),
  • 1 sheqer vanilje,
  • Miell deri sa bëhet një brum shumë i butë.

Për mbushje:

  • Kumbulla (të grira në rende),
  • 5 lugë të supës sheqer,
  • 1 lugë të çajit kanellë.

Për lyerje sipër:

  • 1 e kuqe e vesë.

Përgaditja:

Së pari përgatitim fillin: në tenxhere qesim kumbullat me sheqer dhe i qesim në zjarr që të kavërdisen përziejm vazhdimish kur kumbullat të marin një ngjyrë qesim kanellën.

Përziejm edhe për 1-2 minuta dhe e largojm nga zjarri.

Tani pregadisim brumin me të gjithë përbërsit.

Brumin e hapim në një petë të madhe dhe e prejm forma sipas dëshirës (ose si në foto).

Nëse forma është rumbullake at'her mbi petën e parë rumbullake e qesim pak nga filli mekumbulla dhe sipër qesim petën tjetër, ansoret e petës i ndrydhim pak me piru dhe sipër ja bëjm 2 vrima.

Me të gjithë veprojm kështu dhe i vendosim në tepsi të lyer me vaj dhe para se ti fusim që të piqen i lyejm me të kuqen e vesë.

Pjekim në temperaturë 180 gradë .

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : brumera  gurabija  mbushura  kumbulla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Qervishe me miell misri
Kroesan shtepie
EKLERA AMERIKAN