Gurabia nga Egzona
Gurabia nga Egzona

Gurabia nga Egzona

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 vezë , 1/2 margarinë , gjalpë ose 1 gote te qajit me vaj, 2 gote te qajit sheqer pluhur, 1 pako pluhur pjekje, 2 gote te qajit me kose, 1 luge te qajit me sod bikarboni, 150 gr kokos, mielle sipas nevojes, qokollad te zez per mbushje ose mundeni pa mbushje me i përgatit .

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle i qesim vezet dhe kosin dhe i perziejm mire pastaj gjalpin e shkrire.

Pastaj gradualisht shtojme sheqerin dhe 1 pako peciv soden e bukes, kokisin dhe ne fund shtojme miellin dhe formojme brumin jo shume te forte.

Nga brumi i fituar me duar formojm biskotat (i mbushni me çokollad nese keni deshire )dhe i renditim ne tepsi te shtruar me leter.

Ia bejm formem si ne foto me nje rrethe apo kapak siper dhe i pjekim per 20 min ne 180 grad.

Pai te pjeken I sperkasim me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabia  egzona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate te mbushura
Sardele te marinuara
Supe me Spinaq