Gurabia me molle
Gurabia me molle

Gurabia me molle

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 100 g gjalpë (i butë)
 • 1 veze
 • 1 filxhan i vogel me kos
 • 1 filxhan i vogel me vaj vegjetal
 • nje pako e gjysem me sheqer pluhur
 • 1 filxhan i madhe me mielle
 • 1 lugë çaji pluhur per pjekje (peciv)
 • 1 pako vanilje

mbushja

 • 4 mollë
 • 4 lugë sheqer
 • 1 lugë çaji kanellë 1 filxhan arra

Gjysma e një filxhan çaji sheqer pluhur per dekor

Përgatitje:

Ne fiiim i qerojme molet dhe i ziejm me uje dhe sheqer ne zjarr pastaj pasi te zihen i largojme nga zzjarri i hedhim arra dhe kanel dhe i leme qe te ftohen, pergadisim brumin per biskota marrim formojme nje brum te bute me perbersit e sipershenuar dhe marrim e shtrijme brumin dhe bejme rrumbullake me gote ose me forme dhe i presim njelloj sikurse ne foto dhe i mbudhim me molle dhe i palojme njelloj sikurse ne foto. i rendisim ne tepsi i fusim ne furre per 45 min ne 180 grad dhe ne fund i sperkasim me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabia  molle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsir me biskota dhe puding
Embelsir me gjem vishnje
POGAQE E SHPEJTE