Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur
Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur

Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur

Kuzhint.com

Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur

Perberesit:

500 gr mjalt e holluar,

500 gr sheqer,

100 gr Buter ose margarin,

1 Luge qaji kanell,

500 gr Rrush te terur,

700 gr Karrota,

750 gr miellë,

2 Luge gjelle kakao,

1 Pako bakin,

125 gr Bajame,

150 gr Çokolatë,

125 gr Sheqer pluhur.

Pergaditja:

Mjaltin me sheqerin i qesim ne nje tenxhere dhe mbi zjarr i vlojme.

Largojme nga zjarri dhe ia shtojme buterin dhe kanellen e i perzim.

E lem te ftohet 15 minuta.

Rrushin e terur e lem pak ne uje qe te zbutet pastaj e kullojme me kullojse.

Karrotat i pastrojme dhe i bluajme ne rende.

Miellin, kakaon dhe bakinin i perzim dhe i vendosim ne nje ene shume te madhe.

Ia qesim karrotat dhe ia shtojme edhe mjalten e shkrire.

Mandej ia qesim edhe rrushin, bajamet dhe vezet dhe tere masen e perzime mire.

Brumi duhet te qendroje 3 ore.

Lagim pak duart dhe ngjeshim brumin edhe njehere.

Nga 2 luge gjelle brume formojme nje gurabi.

Njejt veprojm edhe me brumin tjeter duke i vendosur pastaj ne nje tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Te pjeken ne temperatur 175 Grad per 30 minuta.

Shkrim cokolaten dhe e lem te ftohet.

Sheqer pluhurin me 1-2 luge gjelle uje e perzim deri te behet nje krem i trashe.

Me keto dy krema i dekorojme embelsirat siperm pastaj i lem te ftohen.

Burimi: lecker. de

Perkthimin e ka bereTe gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabia  mjalt  karrota  rrush  terur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe nga patatet
Uthulla e mollës per diet
KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE  nga tegatuajm