Gurabia (biskota)  me shije
Gurabia (biskota) me shije

Gurabia (biskota) me shije

Kuzhint.com

Recea e gatuar e gurabijave nga Bukurie Tahiri.

  • 3 vezë,
  • 1 bardak kos,
  • 1 bardak vaj
  • 2 lugë te cajit te plota me sod buke,
  • 1 pako vanilje sheqer,
  • miellesipas nevojes dhe
  • sheqer deri sa te embelsohet brumi.

Gatimi;

Me perbersit e me siperm gatuajm brumin dhe pastaj e ndajm ne kuleq si ne foto i renditim ne tepsi te lyer me gjalp dhe e pjekim ne 200 grad, 20 min Pasi te pjeken i dekrojm me sheqer pluhur ose sipas shijes qe keni.


Fjalet kyqe : brumera  gurabia  biskota  shije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kripa e tepruar mund të nxisë dhimbjen e kokës
Reçel shalqiri (gliko)
Torte dy ngjyrshe marchmallo