Gurabi me lajthi
Gurabi me lajthi

Gurabi me lajthi

Kuzhint.com

Perbersit:

Per brumë:

125 g gjalpë të butë ose margarinë,

1/2 e filxhanit sheqer pluhur,

1 pluhur per pjekje,

1 një gota gjysmë miellë,

100 gr lajthi te mbeshtjellura me cokolad

Pergaditja:

Marrim gjalpen dhe e rrahim me mixer se bashku me sheqer pluhur dhe ia hedhim vezen deri sa masa te bashkohet.

Pastaj bashkojme pluhurin per pjekje me miellin dhe shkojme gradualisht duke e perzier me tel kuzhines dhe e shtojme miellin deri sa formojme nje brume njelloj sikurse ne foto, ne rast se mielli nuk ju del sa duhet mund te shtoni shtes miell deri sa te arrini brumin e deshiruar.

I ndajm ne toptha te vegjel dhe i vendosim me nje ene si kjo ne foto qe ne kete raste eshte shtrydhse e limonit e kthyer mbrapsht i fusim nga nje ajthi e myim dhe i rendisim ne tepsi.

I pjekim ne 180 grad per 20 min dhe ne fund i sperkasim me sheqer pluhur.

Pergaditur nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabi  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me fruta te thata
Receta për flokë të shëndetshëm
Dhjami i derrit është ideal për shërimin e hemoroideve