Gullashe filet me kerpudha
Gullashe filet me kerpudha

Gullashe filet me kerpudha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

900 gr mish file nga lopa, 250 gr kerpudha, 100 gr proshut, 150 gr qep te vogla (shallots), 2 lug gjelle vaje, 2 lug gjelle miell, 120 ml vere te bardh, 120 ml ajke, 1 lug qaji tymian, krip dhe biber

Pregaditja e recetës :

Marrim filet e mishit te lopes i thajm me nje leck kuzhine dhe i presim per se gjati.

Pastrojm kerpudhat dhe i presim ne feta.

Proshuten e presim ne katror, qepeve e vogla(shallots) ia heqim levoren dhe i presim per gjysme.

Proshuten e skuqim me nje lug gjelle vaj dhe e largojm nga tigani.

Pastaj me nje lug gjelle vaj fergojm filet e mishit te prere.

Pasi te jene ferguar i qesim krip dhe biber te zi dhe i largojm nga tigani.

Pastaj vendosim ne tigan shallots dhe kerpudhat qe te piqen per 2-3 minuta.

I shtojm miellin dhe e lem ne zjarr shkurtimisht.

Me 650 ml uj, vere te bardh dhe ajke i lejm te zihen.

I qesim tymian dhe vazhdojm me perzierjen.

Pastaj ia shtojm proshuten dhe filet e mishit te prere.


Fjalet kyqe : gjellera  gullashe  filet  kerpudha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buka
SPECA ME GJIZË - TURSHI
Torte e but me çokolladë