Guaca deti të përgatitura në avull me salcë pikante
Guaca deti të përgatitura në avull me salcë pikante

Guaca deti të përgatitura në avull me salcë pikante

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500gr. guacka deti, 1 thelp hudhër, 1 qepë e njomë, Rrënjë finoku, 1 lugë mustard Dizon, 1 spec djegës Çili, Koper Kripë dhe Piper, 50 ml. verë, Lëng 1/2 limoni, 1 lugë vezë qefulli

Pregaditja e recetës :

Vendosim guackat në një tigan, shtojmë vajin e ullirit dhe hudhrën.

Për disa minuta e shuajmë me verë dhe e mbulojmë me një kapak deri sa të hapen guackat.

Më pas shtojmë mustardën, specin djegës, limonin, finokun e grirë, qepën e njomë dhe vezët e qefullit, i trazojmë të gjitha me një luge dhe i lëmë të zjejnë deri sa salca të marrë trajtë kompakte.

Sekret: Mos harrojmë të heqim nga tigani guackat që janë te thyera si dhe ato që nuk hapen, në mënyrë që të kemi një pjatë sa më cilësore.


Fjalet kyqe : gjellera  guacka  deti  gatuara  avull  salce  pikante  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Byrekё me domate ,spinaqё dhe djathё
Shtrudlle me fiqe
Musak me oriz