Gogozhare të mbushura me peshk ton
Gogozhare të mbushura me peshk ton

Gogozhare të mbushura me peshk ton

Kuzhint.com

Gogozhare te mbushura me ton

Përbërësit:

8-10 speca te kuq te pjekur te konservuar,

2 konserva ton,

10-12 ullinj te zinj,

pak piper i kuq,

4-5 qepe te njoma,

2-3 lugë çaji vaj ulliri,

1 lugë supe uthullë,

pak majdanoz i grire holle.

Pergatitja:

Kullojmë specat nga vaji mbi një letër kuzhine.

Heqim bërthamat e ullinjve dhe i presim ne copa te vogla.

Pastrojmë qepet dhe i presim ne feta te holla pjesën e bardhe dhe ca nga bishtat.

Ne një tas te madh copëtojmë tonin me pirun dhe e përziejmë me përbërësit e tjerë.

Mbushim me një luge çdo spec me masën e përgatitur me ton.

I vendosim specat gogozhare te mbushura ne një piatele dhe i zbukurojmë sipër me majdanoz.

U hedhim dhe pas uthull. ikub. al


Fjalet kyqe : gjellera  gogozhare  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krepa me lëng portokalli
Toptha me makarona dhe djathe
Tortë me biskota