Gjyveq me vez
Gjyveq me vez

Gjyveq me vez

Kuzhint.com

Përbërësit: 500gr speca, 500gr domate, 1/2 doreza presh, 3 veze, 1 koke qepe, 1/2 luge ereza te perziera, vaj, kripe dhe piper i zi. Përgatitja: E grijme qepen dhe e skuqin ne vaj, preshin e presim ne rrathe te holle dhe e shtojme ne tigan, pasi te zbutet qepa. Specat i presim ne cope dhe i shtojme ne tiganin me zjarr, i grijme domatet dhe i shtojme ne tigan hedhim kripe dhe piper te zi. Ne ene te thelle i thyejme vezet shtojme ereza te perziera dhe i rrahim me tel kuzhine.

Vezet e rrahura grimsojm dhe i hedhim ne tigan dhe e perziejm me masen. Gjyveqin me veze e veme ne pjaten per servirje e zbukurojme me disa qepe te prera ne rrathe ose me diqka tjeter sipas shijes tuaj. Shpërndaje nese te ka pelqyer kjo ide gatimi


Fjalet kyqe : gjellera  gjyveq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë me mish e patate
Qorbë me mishë të bluar fasule të kuqe
Si të shtoni në peshë?